Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Snimali mini-elektrane pa dobili batine * Proteste nastavljamo 30. septembra * Odbor ne treba bojkotovati, DPS će pristati na naše uslove * Ndrangeta djeluje i u Crnoj Gori * Istorijski trijumf u Roterdamu * Želite li mjesto opozicije ili DPS-a * Briselu se ne dopada,,jahanje na dva konja'
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Bošnjak, POSLANIK PzP-a:
Tužilaštvo treba da ispita ko je sve profitirao od izgradnje mosta na Morači, koji je plaćen čak 5,8 miliona

Vic Dana :)

Koja je razlika između mobilnog i žene?
– Mobilni napuniš za 10 eura i možeš da pričaš šta hoćeš, a ženi daš cijelu platu i moraš da ćutiš!

Baš kada je deda napravio profil na Fejsbuku, Sveti Petar ga je dodao za prijatelja.

Ide Perica ulicom i prska okolo prskalicom...
– Mali, sta radiš to?
– Prskam prskalicom protiv krokodila...
– Pa ovdje nema krokodila..
– Pa nema kad prskam!

Baka pita unuka:
- Sinko, šta se to čuje u sobi?
- Uključio sam traku. Hoću malo da trčim.
- Nemoj daleko, uskoro će biti gotov ručak!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji INICIJATIVA PUBLICISTE I NOVINARA VESELINA KONJEVIĆA
Konjević na grobu Pave i Ahmeta Predanje o Pavi i Ahmetu da zaštiti Unesko
Dan - novi portal
Inicijativu za izradu Nominacionog dosijea za predanje o Pavi i Ahmetu, kako bi se stavilo pod zaštitu Uneska, publicista i novinar Veselin Konjević uputio je na adrese Kancelarije Uneska i Ministarstva kulture Crne Gore.
– Priča o ljubavi Pave i njenog islamiziranog muža (Ahmet-paše) je najpoznatije predanje-legenda s područja Vraneške doline, koje se više od tri i po vijeka čuva od zaborava. To predanje, kako se vjeruje, opisuje događaj iz prošlosti Vraneša, koji se vezuje za djevojku Pavu, kćerku vraneškog kneza Nikole Milikića, koja se udala za islamiziranog mještanina Ahmet-pašu Hasanbegovića. Mladi Hasanbegović se, nakon višegodišnjeg izbivanja iz rodnog kraja, vratio u Vraneš i zaljubio u ljepoticu Pavu, koja je pristala da se uda za njega, pod uslovom da ne mijenja vjeru. Takođe, tražila je da sva muška djeca, koju eventualno budu imali u braku, budu islamske vjere, a ženska - hrišćanske, odnosno pravoslavne. Zaljubljeni paša je na to pristao, a Pava mu je u miraz donijela imanje (polje).
Konjević priča da je Pava, kako se vjeruje, u jednom bremenu rodila tri sina – Muša, Hasana i Dauta, od kojih su nastala tri znamenita muslimanska bratstva – Mušovići, Hasanbegovići i Dautovići. Sinovi su, kazuje predanje, izuzetno voljeli majku, svake nedjelje vodili je na konju, „sa pozlaćenom opremom”, u crkvu, gdje su je ispred vrata sačekivali dok se završi crkveni obred.
– Pava je umrla na drugom porođaju, rađajući žensko dijete, ostavljajući amanet sinovima i mužu „da joj se ime ne zaboravi”. Ubrzo po rođenju, umrlo je i to žensko dijete koje je, shodno njihovom dogovoru, trebalo biti pravoslavne vjere, i sahranjeno pored majke Pave. Paša je, u znak velike ljubavi i poštovanja prema Pavi, te posjede, koje je dobio od Pave u miraz, prozvao – Pavino Polje.
Kada je Ahmet-paša umirao, ostavio je amanet da bude sahranjen pored Pave, koja je do kraja života zadržala svoju vjeru. I danas, dvije kamene ploče, na jednoj u reljefu uklesan krst, a na drugoj polumjesec, koje se nalaze nedaleko od centra Pavinog Polja – za koje se vjeruje da su upravo Pave i njenog muža, svjedočanstva su o toj nesvakidašnjoj ljubavi – istakao je Konjević, u inicijativi.
– Naša prošlost, za koju često mislimo da je bila odviše surova i neprikladna današnjem civilizacijskom svjetonazoru moderne Evrope, ponudila nam je priču koja je u Vranešu (opština Bijelo Polje) sačuvana nekoliko vjekova - o velikoj ljubavi vraneške ljepotice Pave i njenog izabranika Ahmet-paše. To je poučna priča o poštovanju i njegovanju različitosti, kao ključnom principu koji nam je kroz vjekove omogućavao biološki opstanak na ovoj uzavreloj balkanskoj vjetrometini. Predanje o Pavi i Ahmetu najbolji je dokaz koliko duboko u prošlost sežu korijeni multietničnosti, međuvjerske i međunacionalne tolerancije u Crnoj Gori.
Na ovom prstoru odavno je shvaćeno da međusobne kulturne razlike, nastale uticajem različitih civilizacija kroz vjekove nijesu hendikep, već predstavljaju naše kulturno i civilizacijsko bogatstvo, koje je nužno njegovati i njime se dičiti pred svijetom. Jedino ta i takva Crna Gora – koja njeguje multietničke i multikonfesionalne osobenosti svojih naroda, jeste vrijedna da bude dio evropske i svjetske moderne civilizacije; da opstane i bude čuvana od svih njenih građana kao prava i jedina domovima. Svemu tome predanje o Pavi i Ahmetu jeste savršen uzor, i stoga ga je i vrijedno čuvati i afirmisati – ocijenio je Konjević.
Kao kruna napora u afirmaciji ovoga predanja i njegovih vrijednosti, Uprava za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore 2015. godine je, na Konjevićevu inicijativu, predanje o Pavi i Ahmetu proglasila nematerijalnim kulturnim dobrom države Crne Gore, od lokalnog značaja.
– Savjet za imenovanje ulica, trgova i bulevara Podgorice nedavno je prihvatio moju inicijativu, od prije dvije godine, da se ulica u glavnom gradu (Podgorici) imenuje po Pavi i Ahmetu. U toku je realizacija i moje inicijative Opštini Bijelo Polje, da se most na Limu u tom gradu imenuje po Pavi i Ahmetu. Sve ovo propraćeno je brojnim napisima u svim značajnijim medijima u Crnoj Gori, kao i u mnogim uticajnim medijima u regionu i šire.
Afirmacija vrijednosti ovog predanja pogoduju smanjivanju etničke distance među narodima. Sve jasno ukazuje na to da značaj predanja o Pavi i Ahmetu nadilazi granice države Crne Gore, jer njegove poruke su jednako aktuelne u svim vremenima i na svim prostorima, pogotovu u nacionalno i vjerski mješovitim sredinama. A to je, vjeruje Konjević, dovoljan razlog da se prihvati ovu inicijativu, kako bi se predanje o Pavi i Ahmetu zvanično nominovalo od strane Ministarstva da bude stavljeno pod zaštitu Uneska, kao neprolazna vrijednost univerzalnog značenja.
M.N.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"